Stil in barva - popolna kombinacija
Arhitekti in dizajneri se včasih soočajo s težkimi nalogami. Poleg oblikovanja stavb v določenem slogu morajo izbrati barvo fasade, ki se ji bo ujemala. Kakšni so različni slogi in katere barve je treba uporabiti?
Večina od nas pozna pravilo, da svetlejša kot je barva sten, večji je prostor. Enako velja za senco fasade stavbe, vendar v tem primeru bela ne bo vedno primerna. Kako združite slog in barvo, da bosta najbolje delovala skupaj? Spodaj obravnavamo najbolj priljubljene sloge in njihove kombinacije z barvami iz Ceresit Colors of Nature palete.
Od stila do barve
Za moderni slog so značilne predvsem funkcionalnost, preprostost in harmonija, zato so prevladujoče barve bela (npr. WHITE DESERT, WHITE MIST), siva (npr. LANZAROTE 2, LANZAROTE 4) in črna (npr. DIAMOND EVENING). Te barve odlično dopolnjujejo les, ki se pogosto pojavlja tudi kot dopolnilo temu slogu.
Za skandinavski slog so značilni naravni materiali, zato se tukaj še posebej dobro obnesejo naravne barve – bele, bež in sive. Močnejše barve, ki so značilne za ta stil, so rdeče (RUBY SUNSET, RUBY FIRE), oranžne (AMBER PATH, AMBER ISLAND) in odtenki rumene (AMBER JEWEL). Zanimivo je, da so v preteklosti menili, da je uporaba rdeče barve označevala bogastvo lastnika nepremičnine, bogati ljudje pa so svoje hiše pobarvali oranžno in rumeno, da bi izstopali v odnosu do rdečih fasad.
Mediteranski stil so vsi odtenki bež (npr. MAJORCA 1, CRETE 1 ali ZANZIBAR 6 - barva leta 2022). Bež je barva peska na plaži in je povezana s počitkom in sprostitvijo. Stavbe v tej barvi se zdijo vizualno večje, svetla fasada pa močno odbija svetlobo, zaradi česar so videti svetlejše. Modra je pogosto izbrana kot dopolnilna barva za ta slog (npr. PACIFIC 4, PACIFIC 5). Pojavlja se predvsem okoli oken (pogosto v obliki polkna) ali vrat. V mediteranskem slogu je pomembno tudi igranje s teksturami, zato boste na fasadah opazili elemente z različnimi teksturami.
V minimalističnem slogu je vloga svetlobe zelo pomembna, zato je tukaj vodilna barva bela, ki od vseh barv odseva največ sončne svetlobe. Arhitekti namenjajo pozornost poudarjanju telesa hiše z igro svetlobe in ne različnih barv ali materialov na fasadi. Poleg tega je bela barva povezana s čistostjo, duhovnostjo, zato se popolnoma ujema z idejo minimalizma. Če se pojavijo druge barve, so običajno sive in črne. Uporabljajo se v arhitekturnih elementih, kot so okenski in vratni okvirji, streha itd. Vendar pa obstajajo zgradbe, ki so vse ali večinoma sive ali črne.
Več kot pastelne barve
Angleški slog je predvsem eleganca in harmonija, pa tudi toplina in udobje. Tu so vidni tudi vplivi klasičnega sloga. Bogata je s svetlimi pastelnimi barvami: nežno roza (npr. IBIZA 1, CATALONIA 1), zelena (VIRGINIA 1), modra (npr. OCEANIA 1, ADRIATIC 1). Subtilne barve naj bi dajale vtis udobja, nežnosti in romantike.
Provansalski slog se je rodil v Provansi, ki slovi po toplem podnebju, čudovitih pokrajinah in gojenju sivke. Zato ne preseneča, da tukaj kraljujejo odtenki bele in toplih pastelnih barv: bledo rumena, zelena, roza in sivka. Te barve naj bi dajale vtis udobja, dodajale toplino in se nanašale na naravo, idilično vzdušje podeželja in domačo toplino.
Za slog art deco so značilne bogate barve. Prevladujejo izrazite barve, kot so roza, zelena, rjava, rdeča, mornarsko modra, pa tudi njihove pastelne sorodnice in bela. Art deco stavbe so včasih enobarvne – na njihovih fasadah se pojavljajo različni odtenki iste barve, kar jih razlikuje od drugih zgradb.
Eklektični slog je najpogostejši v arhitekturi. Ni strogih pravil, zato imamo svobodo pri izbiri barv in tekstur. Možno je kombinirati različne sloge in barve. Tu se prilega celotna Colors of Nature paleta.